Поява диванних клопів у будинку може відбуватися з кількох причин. Ці комахи, подібно до тарганів, здатні проникнути в житло різними шляхами. Розглянемо основні способи, як домашні клопи можуть опинитися в будинку:
- Перенесення з особистими речами – комахи можуть завестися в оселі, потрапивши в неї разом з одягом, взуттям або багажем, особливо після поїздок. Готелі та громадський транспорт часто стають місцями, де можна "підхопити" шкідників.
- Нова техніка – часто клопи та навіть блохи можуть завестися в пакуванні або всередині нових предметів, таких як побутова техніка або меблі.
- Міграція від сусідів – у багатоквартирних будинках клопи можуть легко переміщатися з однієї квартири в іншу через щілини, вентиляційні шахти або спільні стіни, як і мурахи. Якщо сусіди не борються з проблемою, вона може швидко поширитися на інші приміщення.
- Купівля старих речей – меблі, придбані на вторинному ринку, а також текстильні вироби можуть бути заражені клопами, навіть якщо вони мають чистий вигляд. Книги також можуть стати переносниками комах або їхніх яєць.
- Прогулянки на вулиці – у деяких випадках домашні тварини можуть приносити на собі яйця або дорослих клопів, якщо вони гуляли в місцях, де мешкають комахи. Варто регулярно перевіряти їхню шерсть на наявність будь-яких паразитів.
Основні ознаки появи диванних клопів
Клопи ведуть паразитичний спосіб життя і влаштовують нічні атаки, щоб насититися кров'ю. Їхні укуси легко впізнати - вони виглядають як доріжка з червоних плям із крапкою в середині.
Улюблені місця для укусів:
- руки
- внутрішні згини ліктів і колін
- шия
- сідниці
Під час укусу виникають червоні горбки, легка припухлість і нестерпний свербіж. У деяких випадках можлива алергічна реакція, а в рідкісних – підвищення температури й озноб.
Виявивши клопів, необхідно негайно їх витравити, щоб запобігти розмноженню і подальшому поширенню паразитів у будинку. Якщо клопи завелися у квартирі, то швидко почнуть страждати всі члени сім'ї, оскільки комахи активно харчуються кров'ю. У середньому клопи роблять це кожні три дні, проте самкам потрібне годування частіше. Укуси клопів безболісні та з часом минають, але вони становлять серйозну небезпеку, оскільки можуть переносити різні інфекції, як-от бруцельоз, туляремія і віспа.
Особливо вразливі люди з ослабленим імунітетом, зокрема маленькі діти та люди похилого віку. Краще не перевіряти це на практиці, а за появи потенційної загрози зараження одразу вжити відповідних заходів із дезінфекції та дезінсекції.
Неприємний запах у приміщенні
Виявлення неприємного запаху в будинку може свідчити про необхідність витравити клопів. Комахи виділяють специфічний секрет, який допомагає їм орієнтуватися і знаходити своїх побратимів.
Якщо ви помітили смердючий запах, слід негайно провести ретельну перевірку приміщення. Зверніть увагу на основні ознаки наявності клопів і тарганів:
- Напівпрозорі білясті яйця розміром із рисове зернятко, які можна знайти в щілинах меблів і на постільній білизні.
- Порожні темно-коричневі оболонки паразитів, які можуть залишатися після їхньої линьки.
- Личинки світлого кольору, їх можна виявити в тих самих місцях, що і яйця.
- Бурий наліт, що складається з екскрементів клопів, бліх, який може накопичуватися на предметах меблів та інших поверхнях.
Сліди життєдіяльності диванних клопів
Диванні клопи не відрізняються високою швидкістю пересування і виходять на полювання з 3 до 5 години ранку. Через обережність вони часто залишаються непоміченими, а часом, перевертаючись уві сні, ми можемо розчавити паразитів, залишаючи на ліжку або дивані характерні криваві плями.
У разі сильного зараження ви можете помітити світлі, тонкі хітинові оболонки клопів на дивані або ліжку.

Де шукати диванних клопів: типові місця проживання
Клопи воліють ховатися в темних і затишних місцях, перебуваючи близько до спального місця:
- складки та шви меблів, особливо в оббивці диванів, крісел і подушок;
- каркас і внутрішня частина диванів, у щілинах і стиках конструкції, у підлокітниках і спинці;
- під диваном і подушками, у важкодоступних місцях і кутах, де їх складно знайти;
- плінтуси й щілини, просторах між підлогою і стінами, особливо навколо меблів;
- меблева фурнітура, її декоративні елементи, ручки та шви;
- книжки, картини та інші речі, що знаходяться поблизу від дивана;
- килими – часто їх визначають у довгому ворсі;
- розетки та електроприлади біля диванів;
- задня частина меблів - простір між диваном і стіною.
Причини появи диванних клопів у квартирі
Ігнорування проблеми з клопами, що живуть у будинку, якщо ви їх уже виявили, може мати серйозні наслідки:
- Клопи швидко розмножуються – самка відкладає до 5 яєць на день, що призводить до швидкого збільшення колонії та робить боротьбу складною.
- Паразити мігрують по всій квартирі, займаючи меблі, постільну білизну, килими та інші затишні місця, що ускладнює можливість визначити місце розташування колонії.
- Клопи залишають плями крові та екскрементів на меблях і одязі, що може призвести до їх псування – такі речі мають поганий вигляд і не піддаються хімчистці.
- Постійна присутність клопів, які живуть у будинку, і їхні укуси можуть викликати стрес і занепокоєння, що негативно позначається на якості життя.
- Якщо не вжити заходів, клопи будуть активно мігрувати, і ви про це дізнаєтеся від сусідів.
Важливо почати діяти за перших ознак появи клопів, щоб ефективно їх вивести.
Що робити, щоб захистити будинок від постільних клопів?
Щоб уникнути появи комах у майбутньому, наші дезінсектори рекомендують вжити профілактичних заходів:
- Регулярне прибирання – проводьте вологе прибирання квартири, приділяючи увагу підлогам, плінтусам, корпусним і м'яким меблям.
- Заповнення щілин – використовуйте герметик для усунення навіть незначних щілин у стінах, віконних рамах, під підвіконнями та в меблях. Це зробити простіше, ніж потім вивести клопів.
- Обережність під час купівлі – уникайте старих меблів і речей із комісійних магазинів, оскільки вони можуть бути джерелом зараження.
- Дезінфекція під час переїзду – обов'язково проведіть комплексну обробку, щоб знищити можливих клопів.
- Перевірка постільних речей – регулярно перевіряйте постільні речі.
Основна порада для тих, хто не хоче боротися з комахами в оселі, – стежити за чистотою та уникати придбання вживаних речей. Застосування цих простих заходів допоможе вам гарантовано позбутися навіть потенційної ймовірності появи диванних клопів.