Меню

Користь і шкода від ос - як підтримати добросусідські стосунки між людиною та комахами

Якщо до бджіл більшість людей ставиться терпимо, то оси викликають неприязнь і побоювання.

Автор: Редакция Ликвидатор Користь і шкода від ос - як підтримати добросусідські стосунки між людиною та комахами

Якщо до бджіл більшість людей ставиться терпимо, то оси викликають неприязнь і побоювання. Особливо неприємне сусідство з ними влітку - постійно чекаєш на їхній напад або укус. Але чи насправді ці комахи приносять людині тільки шкоду? Може, від ос є і користь, і люди з ними можуть мирно співіснувати?

Що собою являють оси?

Оси разом із бджолами та джмелями є перетинчастокрилими, але їх відомо багато видів, і комахи навіть відрізняються одна від одної зовні. Побудова тіла у них спільна - грудна частина і черевце з'єднуються схожою на тонке стебло талією. Вона необхідна їм для того, щоб скручуватися і жалити ворога під будь-яким кутом. Така особливість будови тільця дає змогу подолати великого супротивника.

У дорослих особин дві пари крил з перетинками та очі з будовою, яка дозволяє комасі бачити одночасно в різних напрямках. У них є сильні щелепи, за допомогою яких легко розірвати здобич, прогризти шкірку фруктів і ягід, зняти кору гілок.

Оси бувають колективні та поодинокі. Самки поодиноких видів гніздяться в землі або в рослинах, залишають личинкам запас їжі для росту і розвитку. А ось громадські живуть масштабними колоніями. Екосистемою всередині гнізда керує доросла самка - матка, яка відкладає яйця. Її підлеглі - робітники, вони доглядають за личинками та будують гнізда.

os-1.jpg

Звичайне смугасте забарвлення, яке легко відрізнити, мають тільки деякі підвиди ос. Ось, наприклад, блискунка буває на світлі зеленою, пурпуровою і синьою. Самки ос-немок покриті волосками червоного кольору, на їхньому череві можна помітити малюнок. Розміри дорослої особини варіюються від 5 до 100 мм.

Зазначимо, що дорослі оси віддають перевагу нектару, соку з уже трохи підгнилих фруктів і переносять пилок. А ось білок комах необхідний тільки матці та її личинкам, тому доводиться шукати здобич. Спійманих комах вони перетравлюють за допомогою ферментів і згодовують личинкам.

Замовити послугу

Чи приносять оси користь людині?

Яка ж користь для людей від сусідства з комахами? Повірте, вона є. Перш за все, ця комаха - хижак-поліфаг, як і павук, вона контролює чисельність шкідників на певній території. І головна вигода від цього у дачників і фермерів. Наприклад, всього за 1 добу 1 доросла особина ловить від 20 до 30 шкідників саду та городу. Це мухи, різні метелики, гусениці, жуки. Таким чином, ці хижаки утримують природний баланс. Серед найактивніших борців з різними комахами-шкідниками можна виділити такі види, як тифія і сколія.

Вони допомагають знищити головного ворога багатьох с/г культур - хруща. Його потомство харчується кореневою системою рослин, а ось личинки ос живуть на ньому і поїдають господаря потроху щодня.

Сколії - це хижаки, які живуть поодинці та винищують жуків, їхній розмір варіюється від 1 до 10 см, а розмах крил - близько 6-10 см. Колір тіла у них чорний, а на черевці є плями червоного або жовтого відтінку. Крила у них з перетинками та відливають злегка фіолетовим. Личинка оси, що вийшла потім з яйця, починає харчуватися своїм господарем.

Підвид тифія менший за розміром - вона не перевищує 12 мм, а її тіло повністю чорне, а лапки червоно-коричневі. Ця комаха відкладає яйця на хлібних жуках.

А ось такий вид, як Ларра, воліє залишати яйця на капустянці. Звичайні оси полюють на шкідників на поверхні землі або в повітрі. Особливо вони люблять мух, але не погребують клопами, комарами, листовійками, гусеницями.

Яку ще користь приносять оси екосистемі? Вони допомагають бджолам запилювати культури - це гарантує гарний урожай. Пам'ятайте, що тільки близько 20% культур здатні на запилення за допомогою вітру або ж на самозапилення. Решті 80% рослин для цього дуже потрібні бджоли й оси. Комахи люблять нектар, тому багато літають у його пошуках, а на тілі та лапках переносять пилок на інші квітки.

Головна перевага близькості ос до міста чи саду полягає в тому, що територія польоту бджоли обмежена - вона залежить від місця розташування вулика. А ось селяться комахи в будь-якому місці та можуть запилювати рослини на більшій території, ніж бджоли.

У природі користь і шкода ос створюють баланс. Хоч би як нам не подобалися жалкі комахи, потрібно прийняти той факт, що вони - важлива частина біологічного ланцюга. Якщо знищити ос і видалити цю ланку, відбудеться локальна екокатастрофа.

os-2.jpg

Шкода від сусідства з осами

Користь, яку оси приносять людині, практично непомітна, а ось нашкодити комахи можуть істотно. І йдеться не тільки про укуси, а й про псування ними врожаю - з проблемою стикаються багато власників садів, виноградників, баштанних плантацій. Так, оси допомагають запилювати рослини та дерева, щоб урожай був хороший, але і на нього самого вони теж претендують.

Найбільше їх приваблюють стиглі фрукти. Велика популяція ос здатна зіпсувати багато яблук, винограду, слив, груш та інших фруктів, які вирощуються в наших широтах. Найчастіше вони атакують виноград - пошкоджені грона псуються, гниють.

Завдають оси шкоди і пасікам. Хижаків приваблює запах свіжого меду, вони проникають у вулик і з'їдають усі запаси. Оскільки у вулику стає мало їжі, це загалом уповільнює процес розмноження. Битва між бджолами та осами за мед призводить до загибелі багатьох медоносних особин. Якщо сім'я бджіл велика і сильна, то вона відіб'ється від нападу, а слабка не впорається - тоді у вулику не залишиться бджіл.

Гіршим за напад ос на пасіку може бути тільки атака шершнів і філантів. Шершні - це найбільші представники сімейства ос, і з ними бджоли просто фізично не можуть впоратися. Філант - це оса-одиначка, яка вбиває бджіл ударом жала під підборіддя. Сама вона з'їдає тільки нектар, а тіло жертви приносить для годування своїх личинок.

Замовити послугу

Чому люди не люблять ос?

Причина дуже проста - їхні укуси небезпечні та болючі, і постраждати від них влітку може і дорослий, і дитина. Для захисту вони використовують жало з отрутою, яке розташоване на кінчику тіла. Цей орган ос гладкий, а не зубчастий, як у бджіл, тому він не залишається в шкірі. Така комаха здатна завдати багато укусів людині і навіть довести до її смерті.

Склад осиної отрути різниться залежно від виду ос. Якщо комаха відчує небезпеку для себе, вона випускає в повітря спеціальну речовину, яка закликає їй на допомогу інших ос. Тож через необережність ви можете зіткнутися з цілим роєм злих ос, які щонайменше 1 раз вас візьмуть і вжалять.

Їхні укуси досить болючі, після можуть проявитися такі симптоми:

- набряк і почервоніння в місці укусу;

- сильний свербіж і печіння навколо рани - вона може навіть відчутно пульсувати;

- почастішання пульсу, тахікардія;

- головний біль і підвищення температури тіла.

Особливо небезпечний укус оси в шию, він викликає спазм гортані. Уважними варто бути тим, хто страждає на алергію на укуси комах - отрута оси може спровокувати шок і набряк Квінке, який зможуть зняти тільки лікарі в лікарні. Ураження людини отрутою відразу великої кількості ос призводить до підшкірного крововиливу, некрозу тканин, ураження внутрішніх органів, навіть можуть відмовити нирки.

Постраждалій від укусу оси людині слід терміново надати допомогу. Уражене місце промивають антисептиком, а для зняття набряку та зменшення болю прикладають холодний компрес.

Головна шкода від осиного укусу для здоров'я людини полягає в тому, що викликає сенсибілізацію - підвищену чутливість до отрути комахи в майбутньому. Наприклад, якщо на перший укус людина сильно реагує, то наступні й зовсім можуть призвести до її смерті.

os-3.jpg

Як мирно співіснувати з осами?

Самі по собі, дорослі особини ос не можна назвати небезпечними для людини, та й до комах-шкідників вони не належать. На лапках і тільці вони не переносять хвороби, не стають причиною загибелі рослин, як сіноїди, також вони не перешкоджають їхньому росту і плодоношенню, проводячи запилення квіток.

Тому наявність декількох особин осиної популяції, що дзижчать, в саду - цілком нормальне явище. А ось якщо поруч із вами оселився рій - тоді проблема сусідства з осами різко збільшується.

Але пам'ятайте про те, що ці жалкі комахи просто так ні на кого не нападають. Атаку ос можуть спровокувати тільки 2 події - вони або безпосередньо захищають своє життя, або захищають гніздо з потомством.

Тому головне правило поведінки людини поруч з осами - гранична обережність. Не варто зайвий раз наближатися до місць їхнього скупчення, особливо уникати потрібно гнізда.

Друге правило, про яке слід пам'ятати - ос не варто боятися. Для людини вони не є прямим ворогом, і практично завжди жалять, якщо наступити на них або надкусити фрукт разом із комахою. Якщо оси почали раптом активно літати над вами, це означає, що ви привабили їх чимось приємним - запахом їжі або квіткових парфумів. Вони не хочуть цілеспрямовано вас жалити, щоб заподіяти шкоду.

Але, якщо осине гніздо було випадково вами потривожене, і комахи перейшли в атаку, треба якомога швидше втекти. Оси нападають колективно, і жалити можуть дуже багато разів кожна - це не бджола, яка після укусу залишає жало і гине. Бажано сховатися в приміщенні, якщо це можливо, або хоча б піти з відкритої місцевості. За можливості, укрийте себе плівкою, покривалом, кофтою - усім, що є у вас під руками. Переслідувати вас довго вони не зможуть - коли вони переконаються, що ворог відійшов на достатню відстань, вони припиняють погоню.

Як знищити ос?

Якою б не була користь від ос, іноді люди змушені йти на крайнощі та знищувати небезпечних сусідів. Для зменшення популяції комах можна використовувати:

  1. Пастки- це місткості з приманкою, їх можна купити або зробити самостійно. Комахи, що залетіли в них, не можуть вибратися і гинуть, потонувши в солодкому наповненні пристрою.
  2. Інсектициди - вони швидко й ефективно знищують і потомство, і дорослих особин
  3. Вогонь - довгий час одним із дієвих способів боротьби з осами є спалювання їхнього гнізда. Попередньо його обливають бензином або гасом, саму процедуру спалення проводять уночі, коли комахи не активні.

Щоб захистити себе, довірте знищення ос професіоналам компанії "Ліквідатор" - поодинці боротися з великою кількістю жалких комах складно. Вони впораються зі знищенням комах на будь-якому типі об'єкта і позбавлять від небезпечного сусідства за 1 візит. Замовити у нас ви можете хімічну обробку і від інших поширених видів шкідників - термітів, тарганів, мурах тощо.

Замовити послугу

Вдячні за ваш відгук.

Залишити коментар і рейтинг

Оператор надасть вам консультацію та запише вас на обробку.

Приїзд дезинфектора в точно узгоджений день і час

Надання дозвільних документів, та укладання договору

Обробка, в залежності від ступеня зараження та методу 15-40 хвилин

Відгуки про компанію СПК Ліквідатор з Google карт