Меню

Сороконіжка

Вся інформація про сороконіжка - як боротися з стоногою і чому від них треба позбавлятися? • Все про сороконіжка

Сороконіжка

Сороконіжка

Сороконіжка і сколопендра: чи є між ними відмінності?

Побачивши в будинку або на дачі комаху з великою кількістю ніжок, на думку спадає тільки одна назва - сколопендра. Напевно ви чули про її небезпеку для людини й про те, як складно її вивести в будинку, якщо шкідник почне в ньому жити. Але поспішати з виведенням багатоніжки не варто. Оскільки сороконіжка мисливець за природою, вона активно знищує комах, які псують харчові продукти та меблі. Наприклад, шкіроїдів, потрапляючи в будинок, комахи активно знищують текстиль, шкіряні вироби, а також стають частою причиною алергії, і вивести шкідника складно. Найчастіше запитання: «Чи кусаються сороконіжки»? Це швидше виняток, тому що, побачивши людину, комаха намагається втекти.

Чому заводяться сороконіжки

Хочемо вас заспокоїти: сороконіжка та сколопендра відрізняються не лише зовні. Ці 2 види шкідників належать до одного виду членистоногих, але різняться між собою як зовнішнім виглядом, так і силою впливу. Зустрічаються вони найчастіше у вологих і погано провітрюваних приміщеннях - санвузлах, горищах, коморах. У живому середовищі вони мешкають на грядках, під корою дерев, в опалому листі. У житлових будинках вони заводяться тільки якщо там є джерело їжі, води та місця, де можна сховатися. Сороконіжка частіше з'являється в приватних будинках, ніж у квартирах, де її мета - пошук місця для зимівлі, яка починається восени. У природному середовищі сороконіжка впадає в сплячку, але за стабільної теплої температури, зберігає активність протягом року.

Оскільки це нічна комаха, вдень її в будинку не видно. Але це не означає, що у вас у будинку не живуть багатоніжки. Попри користь - вони їдять тарганів, мурах, мух, черв'яків, шкіроїдів і міль, найкраще швидше їх позбутися. Теж стосується і павуків, які викликають неприязнь у людини.

Як зовні впізнати сороконіжку?

Сороконіжки – це ті ж багатоніжки, що відрізняються довгим, циліндричним тілом і великою кількістю ніжок. У членистоногих важлива роль у природі – вони беруть участь у процесі розкладання органіки (рослинних залишків). Сороконіжки сприяють поліпшенню структури ґрунту та підвищують його родючість, але іноді комахи випадково селяться у будинку людини. Приваблювати їх може доступне джерело вологи, а також органічні матеріали (тирса, наприклад).

Якщо говорити про забарвлення, то у сколопендр воно різноманітне – від рудого та мідного відтінку до зеленого, яскраво-фіолетового, вишневого і навіть інтенсивно жовтого. Однак забарвлення комах може змінюватися в залежності від того, де мешкають сороконіжки і якого вони віку.

Зір у багатоніжок слабкий, але вони здатні навіть ідентифікувати кольори. А ось їх вусики унікальні, на них розміщені особливі рецептори, здатні вловити навіть мінімальні зміни в навколишньому середовищі – від підняття або зниження температури, до небезпеки у вигляді людини або тварини, що наближається.

Багатоніжка добре користується великою кількістю ніжок, у мить небезпеки вона здатна розвинути швидкість до 45-50 см/с. У перерахунку на кілометри – це швидкість бігу на рівні 64 км/год. У світі комах вона хижак, оскільки полює на інших комах – опаришів, личинок блох, клопів, тарганів, міль та різні види мошок.

Ніякої шкоди для людини комаха не несе, тільки естетично погіршує санітарно-гігієнічні умови в санвузлі та на кухні – це улюблені житла сороконіжок.

Як поводиться сороконіжка?

Впізнати шкідника легко – його тіло вкрай рухоме та чітко розділене. Довжина дорослої особини від 3,5 до 6 см. Найчастіше вона буває жовто-сірого або пісочного кольору, у деяких підвидів темні смуги вздовж усього тіла. Кожна пара ніг розташована в окремому сегменті тіла – це необхідно для забезпечення комах швидкого пересування. На голові сороконіжки розташовано 2 отруйних пазурів, за допомогою яких вона полює. З боків тулуба шкідника знаходяться залози - вони поширюють отруту, що викликає на шкірі пухирі.

Крім ванної кімнати та комори, сороконіжки також живуть у:

  • забруднених каналізаційних стоках на будинках;
  • під бетонними плитами, якщо в них є тріщини;
  • у коробках зі старими речами та мотлохом;
  • всередині порожнистих стін.

Сколопендри віддають перевагу будь-яким темним місцям, де можна сховатися, тому це також можуть бути простір під меблями, взуття або інші предмети, залишені на підлозі.

Чим небезпечні сороконіжки? Поява сороконіжки в будинку безпосередньо не загрожує людям, які проживають у ньому. Ця комаха-шкідник активна тільки вночі - вдень ви навряд чи з нею зіткнетеся. Вона не поширює інфекційних захворювань і не небезпечна для людини. Якщо ви зайшли в кімнату і там видно багато сороконіжок, краще не ловіть їх руками, а використовуйте банку, коробку.

Ця комаха не їсть людську їжу, не гризе меблі. Сороконіжки не розмножуються настільки активно, як блохи або таргани, тому масове ураження будинку можна виключити.

Як розмножуються сороконіжки

Процес розмноження починається з відкладання самцем сперматофора. У природному середовищі сороконіжки відкладають яйця в землю, покриваючи їх липкою речовиною. У приміщеннях комаха вибирає темні, вологі місця. У період розмноження самка відкладає близько 60 яєць. Сороконіжка народжується з чотирма парами ніг, але з кожним линянням їх кількість збільшується. Комаха живе від 3 до 7 років.

Що буде якщо вкусить сороконіжка

По-перше, не чіпайте багатоніжок голими руками! Краще використовуйте щільні рукавички із синтетичних матеріалів - вони не пропустять навіть мікроскопічні частинки отрути. Тим паче не варто після контакту з сороконіжкою активно терти обличчя чи очі. Краще промийте їх ретельно з милом під проточною водою.

Сороконіжки дуже рідко кусають людей - найчастіше це просто метод захисту від нападника. Але ось домашні тварини від контакту зі шкідником не застраховані. І що менший за розміром кіт чи собака, то важче йому боротися з токсинами.

Чим небезпечна сороконіжка для людини – в отруті, яку випускають сороконіжки, міститься безпечна кількість токсинів. За силою її впливу на організм її можна порівняти з укусом бджоли, але не більше. Ускладнення після взаємодії з сороконіжкою виникають лише у людей з алергією на отруту комах. У таких випадках часто спостерігається набряк на місці укусу і загальне нездужання. Іноді місце укусу трохи червоніє і пече, але це триває зовсім недовго. Особливо схильні до прояву таких симптомів маленькі діти, яким не терпиться взяти в руки невідому комаху.

Якщо отрута сороконіжки все-таки потрапила на шкіру, слід:

  • обробити її перекисом водню або спиртом;
  • прикласти холодний компрес для зняття відчуття печіння і сильної припухлості;
  • прийняти антигістамінні та знеболювальні препарати, якщо місце укусу сильно і безперервно болить.

У власників домашніх тварин часто виникає питання: «Чи небезпечні сороконіжки для собак та котів?». Можемо з упевненістю сказати, що комаха не завдає шкоди тваринам. Побачивши небезпеку, комаха намагається сховатися якнайшвидше, а інтерес у кішок і собак комаха викликає рідко.

Як боротися з сороконіжками в домашніх умовах?

Перед тим, як використовувати сильнодіючі інсектицидні препарати, варто усунути сприятливі для шкідників умови проживання та харчування. Навіть найінтенсивніший метод дезінсекції не допоможе, якщо в будинку буде багато неприбраних, вологих місць, де так люблять жити й розмножуватися сороконіжки. Підвали та санвузли потрібно регулярно провітрювати, оскільки шкідники швидко вмирають від зневоднення при сухому повітрі. Необхідно регулярно проводити вологе прибирання відкритих поверхонь і стежити за рівнем вологості. Не залишати на підлозі дрібні предмети. Встановіть собі правило: всі речі мають зберігатися в шафі, а невеликі предмети на полицях. На підлозі повинні стояти тільки меблі.

Щілини та тріщини у дверях, вікнах, стінах, підлозі - це гарантія того, що рано чи пізно ці шкідники опиняться у вас вдома. Зрозуміло, вони не переносники захворювань, але краще ущільнити всі проблемні місця в будинку або квартирі за допомогою герметика.

Вивести комах також можна за допомогою липких стрічок. Краще розташувати їх уздовж плінтусів і біля мостин - на місці їхніх можливих "харчових стежок". Обробити плінтус можна і борною кислотою. Сороконіжка, забруднившись кислотою, неодмінно намагатиметься себе очистити, таким чином отрута потрапить до травного тракту і знищить шкідника.

Ще один ефективний домашній метод - діатомітова земля. Речовина проникає в організм багатоніжки через зовнішній покрив, потім викликає порушення в роботі всіх внутрішніх систем, від чого вона гине. Подібний ефект діатомітова земля чинить на всіх комах, зокрема мухоловок. При цьому речовина безпечна для людини й домашніх улюбленців.

Якщо ж сороконіжок стало занадто багато, варто скористатися спеціалізованими порошками або спреями, що містять інсектицид. Вони виділяють токсини, з їх допомогою можна позбутися комах навіть на великій площі. Метод сумісний з іншими способами боротьби зі сороконіжками. Також можна скористатися послугами професійних дезінсекторів, які впораються зі шкідниками в процесі однієї обробки. Для дезінсекції наші спеціалісти використовують генератори туману, які ефективно розпорошують інсектицид у важкодоступних зонах, саме там розташовані гнізда комах. Ми використовуємо професійні препарати, які гарантують чудовий результат.

Часті питання про сороконожку сколопендру

✅ Що таке сороконіжки і які проблеми вони можуть викликати?
Сороконіжки - це членистоногі, які належать до класу губоногих (Chilopoda) Вони мають довге, сегментоване тіло з однією парою ніг на кожному сегменті Сороконіжки є хижаками, які полюють на дрібних комах та інших безхребетних

Незважаючи на те, що сороконіжки не харчуються меблями або іншими предметами, їх присутність може свідчити про проблеми з вологістю або наявність комах-шкідників
✅ Що можуть зробити сороконіжки людині?
Сороконіжки мають отруйні клішні, які вони використовують для полювання Укус може бути болючим, але рідко становить серйозну небезпеку Симптоми включають біль, набряк, почервоніння та свербіж У рідкісних випадках може розвинутися алергічна реакція Крім сильного набряку, можлива крапивниця, ускладнене дихання та анафілаксія

Багато людей також відчувають страх або відразу до сороконіжок через їхній зовнішній вигляд та швидке рухання Їх присутність в будинку може викликати емоційний дискомфорт ...
✅ Звідки в домі беруться сороконіжки?
Основні причини появи сороконіжок вдома:

  • Вологість та сирість Сороконіжки віддають перевагу вологим місцям, таким як підвали, ванні кімнати, кухні та підпілля Якщо вдома підвищена вологість або є протікання води - це може їх привабити
  • Наявність інших комах Сороконіжки харчуються мурахами, павуками, тараканами та термітами
  • Тріщини та щілини в будівельних конструкціях Шкідники можуть проникати вдома через щілини та тріщини в стінах, фундаментах, вікнах та дверях
  • Рослинність та сміття біля будинку Сороконіжки можуть жити в купах листя, дерев'яних купах та інших місцях з органічним сміттям навколо будинку

✅ Які домашні засоби можна використовувати для знищення сороконіжок?
Ми виділили кілька методів самоконтролю багатоніжок:
  • Натуральні репеленти

    ✓ Ефірні масла. Розпилюйте олії лаванди, м'яти, евкаліпта або чайного дерева в місцях, де ви бачите багатоніжок. Ці запахи відлякують комах.

    ✓ Бура (борат натрію). Посипте бурою місця появи шкідників. Він діє як природний інсектицид.

  • Пастки:

    ✓ Клей. Розмістіть клейкі пастки в місцях, де часто можна побачити багатоніжок - це допоможе їх зловити і знищити.

    ✓ Домашні. Використовуйте пластикові пляшки з приманкою (наприклад, шматочком фрукта) і водою. Сороконіжки залізуть всередину і не зможуть вибратися.

✅ Чи існують ефективні способи позбавлення від багатоніжок без застосування хімікатів?
Кращим способом усунення шкідників є профілактика їх появи. Для цього варто вдатися до профілактичних заходів. Наші винищувачі виокремили основні моменти:
  • Зменшіть вологість. Використовуйте осушувачі повітря та усуньте будь-які витоки, щоб зменшити вологість.
  • Герметизація будинку. Закрийте всі щілини і тріщини в стінах, фундаменті, вікнах і дверях, щоб запобігти потраплянню багатоніжок всередину.
  • Видаліть рослинність і сміття. Приберіть купи листя, деревини та іншого органічного сміття навколо будинку. Тримайте рослинність подалі від фундаментів.
  • Перевірка і прибирання підвалів і горищ. Регулярно перевіряйте підвали і горища на наявність вологи і органічних залишків, очищайте їх і провітрюйте.

Вдячні за ваш відгук.

Рекомендуємо почитати про інших шкідників

Залишити коментар і рейтинг

url: string(111) "/upload/resize_cache/iblock/797/1360_118_140cd750bba9870f18aada2478b24840a/7979a8add9a90e9e8f871edc8b147324.png" ;

Оператор надасть вам консультацію та запише вас на обробку.

Приїзд дезинфектора в точно узгоджений день і час

Надання дозвільних документів, та укладання договору

Обробка, в залежності від ступеня зараження та методу 15-40 хвилин

Відгуки про компанію СПК Ліквідатор з Google карт